CHODÍTKO - NURMI NEO

Toto chodítko má dieťa za telom, čo mu dovoľuje väčšiu voľnosť pohybu a vzpriamenejší postoj. Chodítko slúži na trénovanie rovnováhy a chôdze pri zníženej výkonnosti dolných končatín za pomoci horných končatín. Vyznačuje sa vysokou stabilitou a bezpečnosťou. Nurmi Neo rastie spolu s dieťaťom ⇒ pomocou výškovo nastaviteľných madiel sa dá prispôsobiť telesnej výške dieťaťa, preto je možné ho dlhodobo využívať.

K základnej výbave ako príslušenstvo sme dokúpili fixačné nohavičky, nastaviteľné madlá a zámok aretácie predných kolies. Cena takto vybaveného chodítka je 694 €. Na toto chodítko zdratovná poisťovňa prispeva 77,4 €. Chodíko je možné objednať cez spoločnosť OTTO BOCK.

RECK MOTOmed GRACILE

Špeciálny motorom poháňaný pohybový prístroj (bycikel), ktorý je vhodný pre deti s rôznymi svalovými ochoreniami. Slúži predovšetkým na posilňovanie zostávajúcej sily svalov a podporuje vlastnú silu svalov. Trenažér umožňuje aktívny, ale aj pasívny tréning dolných končatín. Pomocou prístroja je možné predchádzať vznik mnohých zdravotných komplikácií. Skryté sily svalov sú lepšie kontrolované, využívané a obnovované, zlepšuje sa pohyblivosť kĺbov, aktivuje sa krvný obeh.

K základnej výbave ako príslušenstvo sme dokúpili samostatne ovládateľné pridržovadlá, lýtkové úchytky a trenažér na precvičovanie hornej časti tela. Cena takto vybaveného motomedu je 5.780 €. Motomed je možné objednať cez spoločnosť SAJO.

POLOHOVACIE ZARIADENIE - LECKEY THERAPY CHAIR

Terapeutické polohovacie zariadenie Leckey Squiggles Chair je neoceniteľným prostriedkom v snahe o správne sedenie a odpočinok pre malé deti so špeciálnymi potrebami pri zachovaní zábavy. Najdôležitejšou vlastnosťou je zabezpečenie panvovej stability pri sedení. Množstvo pelôt, možnosť polohovania, komfortné zabezpečenie výšky a mobility zariadenia zaisťuje optimálnu podporu a pohodlie pre dieťa pri vykonávaní bežných činností. Squiggles stolička je vhodná pre deti od 1 do 5 rokov. Cena stoličky sa pohybuje okolo 3.500 €. Zariadenie je možné objednať opäť cez spoločnosť OTTO BOCK.

 

VERTIKALIZAČNÉ ZARIADENIE - SQUIGGLES

Vertikalizačné zariadenie Leckey Squiggles stander je mnohostranné „3 in 1“. Slúži predovšetkým k podpore správneho držania tela dieťaťa vo vertikále (supinačné, vzpriamené a pronačné státie). Vzpriamené držanie posilňuje kosti, kĺby dieťaťa a napomáha ich správnemu vývoju, predchádza vzniku skolióze, kontraktúr a skracovaniu šliach a svalov. Ďalej napomáha správnemu tráveniu a správnemu vývoju vnútorných orgánov. Zariadenie vďaka vzpriamenému stoju pomáha nielen fyzickému, ale aj mentálnemu rozvoju dieťaťa. Stander svojou teleskopickou stavbou, rastie spolu s dieťaťom (dá sa prispôsobiť výške dieťaťa). K základnej výbave ako príslušenstvo sme dokúpili mobilný podvozok, fixačné sandálky a kolesá. Cena takto vybaveného zariadenia je 2.488 €. Na Squiggles zdravotná poisťovňa vôbec neprispieva a mnohé nadácie ho považujú za nadštandardnú zdravotnú pomôcku. Zariadenie je možné objednať cez spoločnosť OTTO BOCK.

MECHANICKÝ VOZÍK - BRAVO RACER

Aktívny vozík pre deti a dorast. Praktický, odľahčený, kompaktný, ľahko skladateľný a ľahko použiteľný v každodennom živote. Aktívny vozík, ktorý bol vyvinutý na základe tela a rastových dát detí. Prispôsobuje sa detským požiadavkám a spĺňa terapeutické odporúčania overené metódami. Protišmykový povrch zaisťuje ľahkú a bezpečnú manipuláciu. Chrbtová opierka je jednoducho odomykateľná a sklopiteľná na sedadlo, čím sa vozík zmení na malý, do ruky uchopiteľný kus. Elegantné prevedenie bočného panela zabezpečuje podporu, ochranu proti zašpineniu a automaticky sa zaklopí, keď sklopíme chrbtovú opierku. Skrytý mechanizmus nastavenia dovoľuje optimálne prispôsobenie sa užívateľovi. Odolná, dobre vyvinutá a ľahko nastaviteľná na bezpečné uloženie nôh. K základnej výbave ako príslušenstvo sme dokúpili ortézu MIKKY, nastaviteľné rúčky a ochranný pás. Cena takto vybaveného vozíka je 2.700 €.  Z tejto čiastky nám poisťovňa prispela sumou 1.500€. Mechanický vozík je možné objednať cez spoločnosť OTTO BOCK.

ŠPECIÁLNE UPRAVENÁ TROJKOLKA 

Detská trojkolka je určená deťom, ktoré majú ťažkosti naučiť sa jazdiť na bicykli. Zaručuje väčšiu bezpečnosť pri jazdení ako obyčajné trojkolky s podpornými kolieskami na boku. Bola vyvinutá ako doplnok sortimentu rehabilitačných pomôcok. Zachováva podstatné črty bicykla ako najjednoduchšieho dopravného prostriedku a jeho kladné vplyvy na kondíciu, rehabilitáciu, psychiku. Podporuje funkčné zotavenie. Umožňuje samostatnú jazdu i telesne postihnutým pri poruchách rovnováhy a menej mobilným. Stály pohon má pozitívum pre prvé zoznamovanie sa s pohybovým stereotypom pedálového pohonu. Hmotnosť 12 kg. Nosnosť 35 kg. Vek 3 - 9. Výška postavy 90 - 130 cm. Široký výber príslušenstva, ktoré je možné neustále zamieňať a dopĺňať. Niekoľko možností farebného prevedenia rámu. Cena trojkolky je 650€. Špeciálne upravenú trojkolku je možné objednať cez spoločnosť TRULIKMEDICALTECH.

INDIVIDUÁLNE VYROBENÁ ORTÉZA

Špeciálne navrhnutá ortéza, ktorá je vyvinutá ako rehabilitačná pomôcka na vertikalizáciu a mobilizáciu. Zámkový systém kolenného kĺbu umožňuje úplne a stabilné státie. Zámok sa môže manuálne aktivovať /deaktivovať. Je vyrobená podľa individuálnych mier, vďaka čomu dokonale zodpovedá fyzickým proporciám. Vďaka svojej nízkej hmotnosti a tenkej konštrukcii je ortéza mimoriadne pohodlná. Ortopedický technik môže kĺbový systém ortézy optimálne prispôsobiť podľa individuálnych nárokov používateľa. Naša ortéza bola navrhnutá spoločnosťou OTTO BOCK a vyrobená spoločnosťou ŠEFPROT.

KYSLÍKOVÝ KONCENTRÁTOR - VISION AIRE

Kyslíková terapia je metóda, ktorá spočíva v inhalovaní koncentrovaného 95% kyslíka. Inhalácia koncentrovaného kyslíka pôsobí komplexne na celý organizmus, na všetky vnútorné orgány. Kyslík je dodávaný do všetký tkanív v tele, aby sa udržala produkcia energie buniek. Je transportovaný dýchacími cestami do pľúc, odkiaľ sa prenáša krvou do celého tela. Následne je v krvy naviazaný na hemoglobín a dostane sa ku všetkým bunkám, v ktorých sa prostredníctvom enzymatických reakcií mení na energiu. Inhalovanie prebieha s použitím nosnej kanyly. Cena kyslíkového koncentrátora je 682 €. Zariadenie je možné objednať cez spoločnosť MESSER MEDICAL.

WATER WAY BABIES SYSTEM 

Tento špeciálny systém je založený na vodnej terapii, ktorá pozitívne vplýva na fyzický a duševný vývoj dieťaťa. Cvičenie vo vode ako aj plávanie zvyšujú kapacitu pľúc a posilňujú končatiny (ramená, ruky, prsty, nohy, krk). Vďaka plávaciemu kolesu na krku je umožnený 100%  kontakt pokožky s vodou.  Dieťa vo vode môže bezpečne vykonávať rôzne pohyby a plávať. WaterWayBabie Systém zahŕňa: plávacie kolesa na krk, vodný teplomer, vypúšťací ventil  a bazén. Cena celého systému je 180 €. Systém je možné objednať cez spoločnosť WATERWAYBABIES SYSTEM.

 

BALANČNÁ PODLOŽKA - SISSEL 

Multifunkčná pomôcka na tréning pre posilnenie rovnováhy, koordináciu, silu a krvný obeh. Na jednej strane podložky sú jemné vrúbky a na druhej väčšie výčnelky. Je vhodná aj na masáž chodidiel, či stimuláciu brušného alebo sedacieho svalstva. Podložka má ventil na regulovanie tlaku. Prvý krát sme na takejto podložke cvičili v Adeli Medical Centre. Cena podložky je 25 €. Je možné ho objednať cez spoločnosť AFRO.

 

HOPSADLO - STORCHENMÜCHLE Hopsi Fancy Flower

Jednoduché hopsadlo, ktroré sa inštaluje nad zárubňu dverí. Dieťa svojou váhou zviera "upínacie kliešte" a tak priamou úmerou dochádza k požadovanému tlaku k zárubni.

Hopsadlo nám slúži k spestreniu dňa ⇒ zábava, ale jej hlavným cieľom je trénovanie motoriky a rozvíjanie koordinácie pohybu. Je vhodné pre deti od 6 mesiacov do maximálnej váhy 15 kg.

 

KÚPACIE LEHÁTKO LECKEY

Kúpacie lehátko Leckey poskytuje potrebnú pomoc pri komfortnom kúpaní detí a mladých ľudí odkázaných na špeciálnu starostlivosť. Umožňuje rozsiahlu škálu polohovania. Povrch je nepremokavý a perforovaný, aby lehátko nezadržiavalo vodu. Dieťa je možné zafixovať v optimálnej polohe hrudným pásom a pásom pre dolné končatiny. Systém popruhov zabezpečuje bezpečnosť a stabilitu dieťaťa na lehátku. Vyrába sa vo štyroch veľkostiach (veľkosť 1: 1-5 rokov, veľkosť 2: 4-9 rokov, veľkosť 3: 8-14 rokov, veľkosť 4: 12-18 rokov).

Cena kúpacieho lehátka je 609 € a je ho možné objednať cez spoločnosť OTTO BOCK.

 

REHABILITAČNÉ POMÔCKY - WESCO

Pomôcky existujú v rôznych tvaroch a veľkostiach, na každom module je môžné precvičovať rôzne cviky zábavnou formou. Dieťa si prostredníctvom hier ani neuvedomuje, že cvičí a rozvíja si základné motorické funkcie. Pri  deťoch s SMA.  2 typom je veľmi dôležité vždy fixovať celý chrbátik, aby nedošlo k nesprávnemu držaniu tela. Penové moduly sa vyznačujú nasledovnými vlastnosťami: sú pevné a zároveň mäkké, bezpečné, hygienické a spodná časť je vybavená protišmyklavým povrchom.

Pomôcky je možné objednať cez spoločnosť WESCO.

DYNAMICKÁ LYCRA ORTÉZA

Ortéza pre dynamický pohyb je vyrobená z lycry a je šitá na mieru dieťaťa. Ortéza neustále stimuluje somatosenzorický systém a tým zlepšuje držanie tela, ovplyvňuje oblasti svalovej nerovnováhy.

Pre pacientov so SMA má veľký význam v tom, že podporuje motorické činnosti ako sú sedenie, státie, chôdza a hlavne predchádza vzniku deformít chrbtice, skoliózy a kyfózy. Oblek sa odporúča pri ľahších skolióza do 20o. Lycrovú ortézu odporúča väčšinou neurológ a predpisuje zamestnanec spoločnosti NEOPROT. Ortéza je plne hradená zdravotnou poisťovňou. Na dodanie sa čaká pripližne mesiac, pretože ju šijú až v Anglicku.

 

INDIVIDUÁLNE ZHOTOVENÁ ORTÉZA ČLENKOVÉHO KĹBU (AFO)

Členková ortéza sa používa na korekciu, stabilizáciu a fixáciu členku, alebo na odľahčenie mäkkých častí a kostí v oblasti členkového kĺbu. Je upevnená pomocou pásov so suchými zipsami. Jej hlavnou funkciou pre pacientov s SMA je predchádzanie vzniku kontraktúr, skracovaniu šliach a svalov. Individuálne vyrobenú ortézu odporúča väčšinou ortopéd a predpisuje zamestnanec spoločnosti NEOPROT.

 

ACAPELLA CHOICE

Acapella choice od spoločnosti SMITHS MEDICAL predstavuje kombináciu PEP a vibračnej terapie dýchacích ciest. Rozširuje dýchacie cesty a uvoľňuje pľúcne sekréty. Prístroj vytvára pozitívny tlak v pľúcach, mobilizuje nahromadené hlieny dýchacích ciest a zabezpečí ľahké rozkašliavanie. Výhodou je jednoduché čistenie a univerzálnosť ⇒ terapiu môžu potenciálne vyžívať všetci pacienti. V SR nie je možné prístroj zohnať, ale v ČR sa dá kúpiť.  Uvádzam webovú adresu spoločnosti ASKER, odkiaľ sme si mi prístroj objednávali. Cena tohto prístroja je 65 €.

DETSKÝ PULZNÝ OXIMETER

Pulzný oximeter slúži k neinvazivnemu meraniu saturácie hemoglobínu kyslíkom v arteriálnej časti krvného riečišťa (SpO2) a srdcovej frekvencie (tepovej frekvencie). Saturácia hemoglobínu kyslíkom udáva, koľko percent hemoglobínu v arteriálnej krvi je nasýtené kyslíkom. Základné parametre prístroja: SpO2, PR, stĺpcový diagram pulzu, nízka energetická náročnosť, automatické vypnutie, 6 spôsobov zobrazenia, Napájanie: 2 AAA alkalické články alebo akumulátory, zobrazenie úrovne nabitia napájacích článkov, možnosť regulácie osvetlenia, prístroj možno používať v nemocniciach aj v domácom prostredí. Cena tohto prístroja je 103 €. Oximeter je možné objednať cez spoločnosť G +G

INHALÁTOR PHILIPS RESPIRONICS

Kompresorový inhalátor Philips Respironics Family je tá najlepšia voľba na inhalovanie liekov. Je určený pre liečbu: horných dýchacích ciest, upchatého nosa, zapáleného hrdla, hrtana, madlí, hlasiviek, zápalu pľúc a priedušiek. Štandardné balenie obsahuje: nebulizátor MedelJet Basic (0,28 ml/min), masku pre dospelých, masku pre deti, náustok, koncovnku do nosa a filter. Vďaka tlaku vzduchu sa liečivo rozpráši na neviditeľné častice, ktoré vdychovaním zlepší dýchanie. Cena tohto prístroja je 63,40 €. Inhalátor je možné objednať cez spoločnosť MIXXER MEDICAL

CLINIFLO

CliniFLO je jednoduchý a praktický prístroj na precvičovanie pľúc opäť od spoločnosti SMITHS MEDICAL. Trénovaním dýchania sa zväčšuje kapacita pľúc. Pre pacientov so SMA sa kladie zvýšený dôraz  na nácvik  predĺženého výdychu a správného nádychu.

 

ODSÁVAČKA  F 20

Prenosná odsávačka od spoločnosti FAZZINI. Ideálny je pre domácu liečbu. Nárazu odolný obal, ľahká, ľahko prenosná s minimálnymi nárokmi na čistenie. Dodávaná s 1 litrovou autoklávovateľnou fľašou a s bezpečnostným plavákom. Kompletná sada s regulátorom sania a manometrom. Odsávačka je plne hradená zdravotnou poisťovňou, predpisuje ju pneumológ. Túto odsávačku sme našťastie ešte nepoužívali a dúfam, že ju ani nebudeme musieť.