Koenzým Q10 (vitamín Q) je prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá sa nachádza v každej bunke ľudského organizmu, konkrétne v mitochondriách. Najviac je však zastúpená v orgánoch s najvyššou energetickou spotrebou, t.j. mozog, srdce, pečeň a svaly. Hrá kľúčovú úlohu pri produkcii energie a v ochrane buniek pred poškodením toxickými voľnými radikálmi a predčasným starnutím.


Nedostatok koenzýmu spôsobuje

Ak dôjde v organizme k poklesu koenzýmu Q10 pod potrebnú úroveň, prejavuje sa to zníženou výkonnosťou, horšou toleranciou záťaže, zníženou pracovnou aktivitou, únavou a zníženou schopnosťou regenerácie. Ďalšími dôsledkami sú celkové oslabenie organizmu, strata vitality, znižovanie schopnosti koncentrácie a urýchľovanie starnutie nielen telesných orgánov. Pri jeho nedostatku sa pomaly zastavujú biochemické pochody v bunke a dochádza k degeneratívnym procesom.


Pozitívne účinky koenzýmu

•    podporuje tvorbu energie v tele
•    zvyšuje účinnosť antioxidačných vitamínov C a E, urýchľuje látkovú výmenu, redukuje poškodenie buniek
•    pozitívne ovplyvňuje výkonnosť celého organizmu, zlepšuje fyzickú kondíciu, zabraňuje únave
•    zlepšuje obranyschopnosť imunitného systému
•    prospešný je pri rôznych alergiách, ochoreniach dýchacích ciest, astmy
•    významne pôsobí pri neurodegeneratívnych a degeneratívnych svalových ochoreniach
•    zásobuje energiou preťažované svaly
•    posilňuje srdce,  kostrové svaly, aktivitu mozgu
•    spolu s vitamínom E stabilizuje bunkovú membránu
•    chráni bielkoviny, DNA (deoxyribonukleová kyselina) pred oxidačným stresom

 

Koenzým ako pomocník pri liečení mnohých chorôb

Medzi choroby, pri ktorých bol preukázaný pozitívny účinok koenzýmu Q10 sú nasledovné:
pri neurodegeneratívnych chorobách, pri srdcovo–cievnych chorobách, u detí s dedičnými a metabolickými chorobami, pri oslabení kostrového svalstva (myopatiách, prípadne encefalomyopatiách), pri onkologických chorobách, pri chronickej únave, pri oslabení imunity, astme, pri diabete, pri paradontóze, pri zvýšenej fyzickej ako aj psychickej záťaži, pri chorobách nervového systému (Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba)

Je dobré vedieť:
► grapefruitová šťava zvyšuje vstrebávanie koenzýmu
► koenzým Q10 nie je návykový a nemá vedľajšie účinky
► vo vode rozpustný CoQ10 má najvyššiu biologickú dostupnosť (je duo-rozpustný: 100% vo vode a 100% v tukoch)
► u malých detí je vhodný iba so súhlasom ošetrujúceho lekára

 

Naše skúsenosti s Koenzýmom

Na SMA konferencii v Českých Budějoviciach sme sa dopočuli o veľmi pozitívnych účinkoch Koenzýmu Q10. Na základe výsledkov vyšetrenia  hladiny koenzýmu Q v krvi, pani prímarka na metabolickej ambulancii, určila dennú dávku koenzýmu pre našu dcérku. Primárka MUDr. Anna Hlavatá PhD. je skvelý človek. Je prvou odborníčkou, ktorá venovala nám a hlavne našej dcérke značnú pozornosť, počas tohto zúfalého a bolestného obdobia nášho života.

Natália užíva LI-QH (tekutý lipozomálny ubiquinol), ktorý je 100% prírodný vitamín a patrí medzi najúčinnejšie z radu koenzýmov Q, nakoľko je 100%-ne rozpustný vo vode a v tukoch. Cena koenzýmu je 140 € a výhradným distribútorom pre Slovensko je spoločnosť QUEEN N. Koenzým Q má veľmi pozitívny vplyv na našu dcérku. Užíva ho od decembra 2011 a podľa nášho subjektívneho úsudku je v poslednom čase veľmi energická, lepšie spí, ale hlavne sa jej zlepšila fyzická kondícia. Zlepšila sa jej aj motorika - začala vykonávať pohyby, ktoré predtým nevykonávala (výrazná zmena nastala v pohyboch vykonávaných vo vode).

 

Zdroje:

www.q10.sk

www.multivitamins.sk

www.umm.edu

vitaminy.nazdravie.sk

http://vitaminy.nazdravie.sk/sk/rozne/koenzym-q10/18/

www.alphamedical.sk