Od 16. júla sme sa zúčastnili dvojtýždňového rehabilitačného pobytu v Adeli Medical Centre v Piešťanoch. Naše očakávania ohľadne úspešnosti tejto liečby boli minimálne. Príjemne nás však prekvapila priateľská atmosféra, vynikajúca starostlivosť a profesionálny prístup zamestnancov.

V prvých dňoch Natálka terapiu znášala len veľmi ťažko. Veľa plakala, protestovala a vymýšľala všetko možné ako by sa mohla vyhnúť cvičeniu. Na tretí deň, keď sa už s terapeutkami spriatelila a vybudovali si vzájomnú dôveru, cvičenia zvládala oveľa lepšie. Musím však dodať, že náš Adeli tým bol veľmi ochotný a trpezlivý.

Každý deň prebiehal na základe harmonogramu, ktorý bol prispôsobený požiadavkám a potrebám našej dcérky. Rehabilitácia sa začínala reflexnou masážou. Vďaka veselej a priateľskej povahy Renatky (masérky) si Naty masáže rýchlo obľúbila a užívala si každodenné rozmaznávanie. Potom nasledovalo neurofyziologické cvičenie, ktoré v prvých dňoch nášho pobytu spôsobovali Naty najväčšiu traumu. Cvičenia nám skôr pripomínali scénky z hororu. Nuž je to tak, Natálka doma veľmi ľahko oklamala mamičku aj babičku pri cvičení, trošku si k tomu ešte poplakala o už aj bolo po cvičení. Nie tak ako tu. Zuzka Natálkina terapeutka bola trpezlivá, nekompromisná - neexitovala cesta úniku! V prvom rade musela prekonať svoj vlastný strach, postupne si uvedomila, že je schopná vykonať jednotlivé pohyby (samozrejme vzhľadom na jej pohybové schopnosti). Až tu sme si uvedomili, ako veľmi vplýva na toto ochorenie faktor strachu – strach z vykonania nových pohybov, strach z toho že to nezvládne, prípadne že si ublíži. Zuzkina vynikajúca pomocníčka Barborka sa postarala o dobrú náladu a o to, aby Naty cviky zvládla zábavnou a hravou formou. My rodičia sme sa tiež aktívne zapájali, snažili sme si osvojiť cviky správnym spôsobom. Spoznali sme veľké množstvo nových rehabilitačných pomôcok, ktoré si budem musieť zabezpečiť aj na doma, aby sme mohli pokračovať v cvičení.

Nasledovala obľúbená masáž. Po obede sme začínali laserovou terapiou a biolampou. Ich hlavný účinok spočíva v svalovej stimulácii a regenerácii buniek. A opäť nasledovalo neurofyziologické cvičenie a potom masáž. Program sme ukončili kyslíkovou terapiou, ktorá spočíva v inhalovaní koncentrovaného 95% kyslíka. Kyslík je dodávaný do všetkých tkanív v tele, aby sa udržala produkcia energie buniek. Po ukončení programu nasledoval popoludňajší spánok a relax. A tak to nasledovalo každý deň po dobu dvoch týždňov. Posledný deň nášho rehabilitačného pobytu sa uskutočnila Havajská party, kde sa odovzdávali diplomy a medaily pre všetkých pacientov, ktorý sa zúčastnili rehabilitácie.

Nezabudnuteľné chvíľky strávené v Adeli si môžete prezrieť tu.

Obohatili sme sa o mnohé dôležité informácie a spoznali sme užitočné rehabilitačné pomôcky. Pre Natálku sa táto terapia osvedčila zatiaľ ako najefektívnejšia – napríklad v porovnaní s vojtovou metódou. Zrejme mnohých z Vás zaujíma najmä aké zmeny sme spozorovali u našej dcérky. Zlepšila sa jej koordinácia pohybu, spevnili sa jej svaly a zvýšila sa svalová sila (hlavne chrbát, krk a nožičky).  Pri získaní predmetov, vykoná aj nový resp. náročnejší pohyb na ktorý musí obetovať viacej svalovej sily a energie. Doteraz fungovala v tzv. „šetriacom režime“. 

Najviac nás však teší, že si opäť začíname precvičovať chôdzu (samozrejme s dopomocou). Dosiahnutie skutočného úspechu si vyžaduje železnú vôľu, vytrvalosť a každodennú tvrdú prácu. V každom prípade budeme v tejto terapii pokračovať aj doma, a ak to vyjde ešte tento rok by sme sa chceli zúčastniť ďalšieho pobytu.

Touto cestou by sme sa radi poďakovali nášmu skvelému Adeli týmu a špeciálne poďakovanie patrí Deniske Sabovej, ktorá sa nám vždy snažila byť k dispozícii a pomôcť v každom smere.

Za tento rehabilitačný pobyt sme zaplatili 2.768 €. Zdravotné poisťovne ho považujú za nadštandardný rehabilitačný pobyt a vôbec  naňho neprispievajú! Zároveň by sme sa ešte raz chceli poďakovať všetkým, ktorí ste sa rozhodli podporiť našu Natálku a darovali ste jej 2% z vašich daní. Bez Vás by to naozaj nešlo!